This site uses cookies to bring you the best experience. Find out more
Skip to main content

About

About West Coventry Academy


Governors

As of December 2017, Elaine Yates is now the Chair of Govenours and Amanda Taylor is the Vice Chair.

Governor Appointments and Resignations since July 2016

Appointments:

  • Mark Dodd appointed on 14th December 2016
  • Tracey Sargeant appointed on 14th December 2016
  • David Jones appointed on 6th November 2016
  • Helen Brookes appointed on 21/12/2017
  • Michele Palmer appointed on 21/12/2017

Resignations:

  • Roger Moore resigned on 16 December 2017
  • Tracie Hardie resigned on 1st March 2017
  • Samantha Grierson resigned on 1st September 2016
  • Donna Bogusz resigned on 23rd September 2016

Full List of Governors:

  Academy Governors                         Term of office end

  • Ms E Yates                                          07/09/2019
  • Mrs C Arkley                                      08/12/2018
  • Mr B Sayers                                       30/08/2018
  • Ms D Martin-Williams                      08/12/2019
  • Mr M Dodd                                       13/12/2020
  • Mrs T Sarjeant                                  14/12/2020
  • Mrs A Taylor                                     15/03/2021

Headteacher Governor:

  • Mrs G O’Connor                                 ex officio

Authority Governor:

  • Mr K Maton                                      30/09/2019

Parent Governors:

  • Ms A Evering                                    09/12/2018
  • Mrs M Kelsall                                   25/06/2018
  • Mr C Rose                                        10/01/2020
  • Mr Y Raja                                         18/01/2020
  • Ms H Brooks                                   20/12/2021
  • Ms M Palmer                                  20/12/2021

Staff Governors:

  • Mr C Denson                                   13/12/2019
  • Mrs P Flavell                                    02/12/2017
  • Mrs N Woodward                           27/11/2017
  • Mr D Jones                                      06/11/2020

Vacancies:

  • 1 academy vacancy result of Roger Moore resignation

WCA Meeting Attendance for  2016-2017 Academic Year


MEMBERSHIP OF COMMITTEES OF THE GOVERNING BODY OF West Coventry Academy

Finance, Resource and Audit Committee:

  • Amanda Taylor - Chair
  • Gina O'Connor
  • Chris Rose
  • Tracy Sarjeant
  • Carol Arkley
  • Natalie Woodward
  • Chris Denson
  • Deborah Martin-Williams
  • Yusuf Raja
  • Mark Dodd

Malcolm Gardner - Non Governor for reporting purposes
Eileen Swords - Non Governor for reporting purposes


Quality and Standards Committee:

  • Kevin Maton - Chair
  • Maxine Kelsall
  • Bryan Sayers
  • Gina O'Connor
  • Helen Brookes
  • Dave Jones
  • Natalie Woodward
  • Allison Evering

Chris Paton - Non Governor for reporting purposes
Ana Neofitou - Non Governor for reporting purposes


Personnel Committee (Pay Committee excluding staff Governors):

  • Elaine Yates - Chair
  • Gina O'Connor
  • Michele Palmer
  • Pat Flavell
  • Amanda Taylor
  • Christopher Denson
  • Bryan Sayers (when required)

Natalie O’Callaghan - Non Governor for reporting purposes
Malcolm Gardner - Non Governor for reporting purposes


Other Governor Responsibilities:

  • Training LINK Governor - Bryan Sayers
  • Safeguarding/ Child Protection - Kevin Maton
  • Safer Recruitment - Kevin Maton
  • Finance & Audit (including Pupil premium) – Amanda Taylor

Click here to view the Meeting Attendance for 15-16 Academic Year